O akci

Něco málo z historie...

Nápad na komunitní akci, která by zapojovala plzeňskou aktivní veřejnost vznikl v roce 2010, kdy Plzeň kandidovala na získání titulu Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Tehdy získala název Dny Meliny Mercouri na počest zakladatelky projektu EHMK, řecké ministryně kultury Meliny Mercoury. Jedna z hlavních dopravních tepen města, Americká třída, se na jeden den proměnila na pěší zónu oživenou stánky, vystoupeními a workshopy. Tuto podobu si akce udržela po 3 následující roky, čím dál víc ale bylo jasné, že rušné centrum města není ideálním prostředím pro komunitní dění a tak se zrodil nápad na posun akce směrem ke komunitním centrům, do městských částí a do bezprostřední blízkosti vašich domovů.


První ročník Evropského dne sousedů jsme realizovali v roce 2014 a milé přijetí sousedy i zájem ze strany komunitních center nás přesvědčil, že jsme se vydali správným směrem. V roce 2015 byl EDS součástí hlavního programu celoročního projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury a my doufáme, že se nám podařilo založit novou tradici, která přetrvá i do dalších let.

 

Na co se těšit v roce 2021?

Od podzima 2020 jsme opět všichni v nucené izolaci způsobené pandemií koronaviru a konec června 2021 je reálným termínem, kdy bude možné se alespoň venku opět potkávat. Možná, že se svými sousedy máte v této době nové zkušenosti, možná jste se bez jejich pomoci neobešli nebo jste naopak pečovali o někoho ze sousedsví Vy. Máte-li chuť, můžete se podělit o sousedské příběhy, které přinesl poslední rok právě Vám.Ty nejzajímavější zveřejníme. Napište nám na sousede@depo2015.cz

S ohledem na situaci nepřinášíme letos žádné inovace, nabízíme ale příležitost zažít obyčejné lidské setkání.

Rádi opět podpoříme aktivitu vycházející z komunitních center po celém městě tak, aby mohla představit veřejnosti svoji činnost a přilákala nové zájemce o své aktivity. Naše pomoc bude spočívat především ve společné propagaci.

I letos plánujeme podpořit sousedské setkávání, společné vaření a stolování, které může přispět k navázání sousedských vztahů nebo k jejich vylepšování.

A na neděli vám nabídneme opět několik tras oblíbených komentovaných procházek, na nichž se možná dozvíte něco nového o místě, kde roky žijete.

Jak to tedy bude letos vypadat?

pá a so_19., 25. a 26.6.2021_odpoledne_program  v okolí komunitních center, více v sekci Ohniska
sobota_26.6.2021_podvečer_sousedské vařeni a stolování, více v sekci Večeře
neděle_27.6.2021_komentované procházky po městských částec, více v sekci Procházky

Budeme rádi, když Vás zaujme některá z častí programu a k Evropskému dni sousedů se také připojíte.